Yaz Meyveleriyle Hazırlanan Fresh Atıştırmalık: Meyve Sepeti
 • Yorum yok
 • 23 Ağustos 2017
 • 5421 Okunma
Pin It

Herkese sıcak bir yaz gününden daha merhabalar. Şu geç batan güneş, cıvıl cıvıl kıyafetler, deniz ve plaj keyfi olmasa yaz aylarını bana kimse sevdiremezdi diye düşünüyorum. Yaz akşamlarının en tatlı aktivitelerinden biri de ev buluşmaları. Balkonlar veya bahçelerde uzayan sohbetler, yudumlanan serin içecekler ve elbette dost kahkahası… Bu buluşmalarınızı daha renkli hale getirebilecek,misafirlerinize ikram edebileceğiniz, sevdiklerinize ziyarete giderken hediye edebileceğiniz ya da kendinizi şımartabileceğiniz lezzetli ve ferah bir atıştırmalık tarifi geliyor şimdi. Yaz bitmeden yaz meyvelerini doyasıya ve keyifle tüketip, ikram edebilmeniz için benim önerim; meyve sepeti! Hem lezzetli, hem sağlıklı hem de şık sunumlu bir atıştırmalık tarifine hazırsanız nasıl yapılığını anlatmaya başlıyorum!

Öncelikle gerekli malzemelerden başlayalım;

Ben tüm malzemeleri taze meyvelerden seçtim. Dondurulmuş bir ürün kullanmak istemedim. Ancak siz yine de kullanmak isterseniz deneyebilirsiniz. Ayrıca kış meyvesi olsa dahi marketlerde satılan, seralarda yetişmiş ve dondurulup çözülmemiş meyveleri de tercih ettim. (Elma ve ananas gibi.) Malzemelerimiz şöyle;

 

 • 2 adet elma
 • 20 adet çilek
 • 1 adet ananas
 • Karpuz
 • Kavun
 • Üzüm
 • 80 gram sütlü çikolata
 • 80 gram beyaz çikolata
 • Çöp şişler
 • Strafor köpük
 • Vazo veya kavanoz
 • İsteğe bağlı kurabiye kalıbı ve hindistan cevizi rendesi

 

Gelelim meyve sepetimizi yapma işlemine. Meyvelerimizi çip şişlere takmaya uygun hale getirirken bazı sıralama yapmamız lazım. Mesela elmaların kararabilme durumu olacağı için onları en sona saklayalım.

Malzemelerden de anladığınız üzere çikolata sosu ile kaplayacağız meyvelerimizi. Atıştırmalığımızı herhangi bir yağ ile daha kalorili veya ağır hale getirmek istemediğimiz için çikolatalarımızı benmari usulü eriteceğiz. Meyve kesme ve çikolata eritme işlemini eş zamanlı götürebilmek de önemli.

Çileklerimizi saplarından, üzümlerimizi çöplerinden ayıklayarak işe koyulalım. Ardından karpuzları ve kavunları çöplere saplayabileceğimiz şekilde dilimleyelim. Kavun, karpuz ve ananasları dilerseniz kurabiye kalıpları ile kalp, yıldız veya başka şekillerde kesebilirsiniz. eğer tercih etmezseniz ananasları halka veya yarım daire, kavun ve karpuzları da ince uzun şekillerde doğrayabilirsiniz. Elmaları dilimlemeye başlamadan önce çikolatalarımızı benmari usulü eritmeye başlıyoruz.

Nedir benmari usulü derseniz, eritmek veya pişirmek istediğiniz bir şeyi ateşe direk temas etmeyen bir kabın içerisinde, su yolu ile ısıtmanız anlamına gelmektedir. Daha iyi bir açıklama için örnek verelim. Isıtacağınız maddeyi bir kaba koyup, aynı kabı su dolu ve kendinden daha büyük bir başka kabın içerisine koyup, ısınan suyun etkisi ile ana maddenizi eritiyoru veya pişiriyorsanız benmari usulü ile yapıyorsunuz. Bu işlem biraz zaman alıyor hali ile. Erime işlemi gerçekleşirken karıştırmayı da ihmal etmeyin. Bu şekilde hem beyaz hem sütlü çikolatamızı eritiyoruz.

Meyveler çikolataya bulamaya geldi sıra. Meyvelerimizin bazılarını beyaz çikolataya bazılarını da klasik çikolataya batıracağız ve diğer çikolata ile süsleyeceğiz. Süslemede elbette beyaz çikolata için sütlü; sütlü çikolata için beyaz çikolatayı kullanacağız.

Önce çileklerden başlayalım. Çileklerimizden bazılarının uç kısımlarından yarısına kadar erittiğimiz sütlü çikolataya batırıyoruz. Bazılarına ise beyaz çikolataya. Ancak siz çileklerin hepsinin aynı renk olmasını istiyorsanız böyle bir ayrıma gitmek zorunda değilsiniz.

Ardından dilimlediğimiz elmaları çöp şişlere saplayıp komple çikolataya batırıyoruz. Elmalar kararacağı için her yanları çikolata ile kaplı olursa bu karartı belli olmayacaktır. Daha sonra ananaslar, üzümler, kavun ve karpuz dilimleri için de çöp şişlere batırarak çikolatalara bandırıyoruz.

Meyvelerin üzerindeki çikolatalar soğumadan dilediğinizin üzerine hindistan cevizi serpebilirsiniz. Soğuduktan sonra da sütlü çikolataların üzerine beyaz çikolata ile, beyaz çikolataların da üzerine sütlü çikolata ile süslemeler yapabilirsiniz. Soğuyan çilekleri de saplarında çöp şişlere batırıp artık platformuna yerleştirebiliriz.

İçerisine strafor köpük doldurduğumuz vazo veya saksıya çöp şişleri dikkatlice saplıyoruz. Artık süslemesi size kalmış. Dilerseniz gerçek yapraklarla straforun üzerine farklı kaplamalar yapabilir veya güzelce yıkayıp temizledikten sonra çöp şişlerin en atlarına saplayabilirsiniz.

Farklı meyvelerle de aynı tarifi deneyebilirsiniz. Mesela muzlar! Farklı boyutlarda keserek çöp şişlere sapladığımız muzları rengarenk çikolatalara bulayarak tek başlarına bile lezzetli tasarımlar oluşturmalarını sağlayabiliriz. Ya da erik tutkunları için erikler; kayısılar veya sert nektarinler kullanabiliriz.

Yazın tadını doyasıya yaşamanız ve kış boyu güzel hatıralar ile içinizi ısıtmanız dileğiyle…

 

Pin It

Benzer Yazılar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir