Oğlum Yusuf Eymen 22 . günlük
  • Yorum yok
  • 17 Ocak 2013
  • 2296 Okunma
Pin It

 

Yusuf Eymen’im  dün tam 22 günü doldurdu. Bu 22 gün içerisinde neler yaşadık biraz bahsetmek istiyorum.

Yusuf’u ilk yıkayan benim cici annem Havva oldu.. Yavrum suyu çok seviyor sükür hiç ağlamıyor..

İlk haftamızda hem erken doğumdan dolayı hemde sezeryan olmasından dolayı sütüm birkaç gün geç indi ve yusufum ememedi. bu nedenle hastaneden çıkınca 5. gün gittiğimiz kontrolde sarılık teşhisi kondu ilk ölçüme göre değerimiz 17,5 idi.

Doktorumuz uyandırarak bol bol emzireceksin baktın emmiyor sütünü sağıp şırınga ile ağzına sık yada kaşıkla ver dedi.

Eve gidince dediklerini uygulamaya başladım. Hatta mama bile verdim. Ertesi gün tekrar dr. gittik ve degerimiz 15 olmuştu ama hala yüksekti. bu defa 2 gün sonra gel bu esnada yine aynı yöntemde emmediği dönemlerde ve neredeyse her saat başı besledim. bazen şırınga ile bazen mama ile bazen emzirerek değerimizi normal deger olan 10 a kadar düşürdük. Unutmadan sarılık olduğu için ışıkta yatırdım. İlk 10 gün sarılık olsun olmasın ışıkta yatırmak gerekmiş bu da not olarak aklımızda kalsın..

İlk an çok korktum. aysu hiç sarılık olmamıştı. Evet yeni doganlarda sarılık sık görünen bir durum ama ben biraz telaşlandım işte.. Çok şükür atlattık.

Göbeğimiz 11. günde düştü. Kış bebeği olduğundan hergün değil 2 güne bir yıkıyoruz..

Doktorun tavsiyesi ile D vitamine başladık.

Hastanede topuk kanı alındı hepatit  B aşısı yapıldı. Yeni kontrolümüz 25 ocakta…

Bu arada uykularımız nasıl derseniz. Sürekli uyanıyoruz gece gündüz fark etrmiyor şuan..

Uyanmadığı zamanlarda ben mutlaka uyandırım emziriyorum. Hem sütün artması hemde bebeğin beslenmesi için bu çok önemli bebek bekleyenler bunu da aklınızdan çıkarmamalısınız..

Uyanması için altınız değiştirebilirsiniz. Biraz olsun gözünüz açıyorlar..

Anne olarak yediğiniz içtiğiniz şeylere dikkat etmelisiniz örneğin mercimek çorbası inanılmaz gaz yaptığından bebeğiniz için bu çorbayı tüketmeyin. Örneğin tarhana tüketebilirsiniz hem çok sağlıklı hemde çok besleyicili ve gaz yapmayan bir çorba bu nedenle tarhana çorbası tüketin..

Sütünüz artsın istiyor iseniz pırasa yemeği tüketin. Bol soğanlı bulgur pilavı tüketin.

Ben bunların yanında birde Humana nın süt arttırıcı çay aldım eczaneden onu da günde 2-3 defa tüketerek sütünüzü arttırabilirsiniz..

Unutmadan güzel bir anımız oldu onuda paylaşmak istedim.. Mısra benim heö çocukluk arkadaşım hemde Yusuf Eymenin cici annesiyim dedi artık. 21. gününde cici annesi mısra yusuf eymenin altını değiştirirken yusuf mısra annesinin suratına dogru gaz çıkartıp kaka yaptı :)) Bu anı yı da yazayımda gün gelir okuyup güleriz..

(Bu anıyı cici annemiz yaz dedi 🙂 )

Şimdilik bizden bu kadar en kısa zamanda yeniden görüşebilmek dileği ile 🙂

Pin It

Benzer Yazılar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir