Nar Lokanta ile Kastamonu Lezzetleri
 • Yorum yok
 • 21 Aralık 2015
 • 4186 Okunma
Pin It

Cumartesi akşamı Nar Lokanta daveti ile Ilgaz ve Küre dağlarının lezzetlerini konu alan sevgili Nedim Atilla ‘nın verdiği seminere katıldım.

Beni yakından takip eden dostlar bilirler bende Kastamonu geliniyim. Cumartesi Nedim Bey anlatırken yeniden Kastamonu ya bir kez daha hayran oldum desem yeridir.

Eminim diğer yörelerinde kendine has ve bir o kadar da güzel lezzetleri vardır. Bundan sonraki yıllar için eşim ile tüm Türkiye yi  gezme planlarımız var. İnşallah olur.

Artık gezdiğim zaman ve  diğer yöreleri tanıdıkça hayran olduğum daha çok yöre olacağı kesin 🙂 .

Bu aksam #yemekarastirmacisi #NedimAtilla ile Ilgaz ve Küre Lezzetleri hakkında detaylı bilgi almak için geldik. @narlokanta @nar_gourmet

Sevgili Nedim Atilla nın seminerinden sonra Nar Lokanta da yerimizi aldık.

Masamızda :

 • Kastamonu yöresine ait Pastırma ,
 • Kargı Tulumu ,
 • Elma Ekşili Isırganlı Salata
 • Karakız Mantar Turşusu
 • Çemen
 • Zeytinyağlı Pazı Sarma
 • Küre Kestanesi
 • Erik Pestili

nar lokanta ikram

Masamızda bulunan bu yöresel lezzetler ile akşam yemeğimize başladık.

Yemeğe geçtiğimizde ilk olarak bizlere Kiren Tarhanası ikram edildi.

 

Tarhana bizde yapılır evet. Ama Kiren tarhanası hiç yapılmaz. Eşim de bende ilk defa tatdık. Artık kayınvalimden ile bundan sonrası senelerde yaparız 🙂  Eğer ev yapımı Kiren Tarhanası bulabilirseniz bence hemen alın. İnanılmaz lezzetli. yok bulamaz iseniz yolunuz Nar Lokantası olacak 🙂

 

kiren tarhanası

Bu nefis tarhanadan sonra ,Mercimekli Kulak Mantısı geldi. Bunu kayınvalidem mercimek değilde sadece et ile yapar. Bu mantıyı bulduklarında demekki fakirlik o kadar çok ki yetiştirdikleri mercimek ile yapmışlar. Mercimekli olarak şahsen ben çok beğendim. evimde bundan sonra mutlaka yapacağım 🙂 Nefisti.

kulak mantısı

Mantı ikramının ardından Kurufasulye geldi. Küre Kuru Fasulyesi Kastamonu pastırması ile hazırlanmıştı.

Pastırmalı kuru fasulye her daim favorimdir. küre fasulyesi de benden 10 puan aldı 🙂

küre kurufasulyesi

Kuru fasulye ardından Kastamonu yöresine ait çıplak simit denilen susamsız simit ile yapılmış Tavuklu Tirit ikram edildi.  Bu tat bana çok hitap etmedi. Tirit biraz fazla tereyağlı idi. Arkadaşlarım çok beğendi ama bana çok hitap etmedi.

tavuklu tirit

Son ana yemeğimiz olan fırınlanmış Devrekane Kuzusu ve Siyez Bulgur Pilavı ve Üryan eğşisi ile servis edildi. İşte geceye damgasını vuran beş yıldızlı bir lezzet. 10.000 yıllık bir lezzet olduğu söyleniyor. Bu yemeği bence sadece Nar Lokantasında yiyebilirsiniz. İlk fırsatta gidip bu lezzetleri tatmalısınız.

fırınlanmış kuzu

Son olarak Kastamonu da elma ile elma sirkesinden tutun da elma pekmezine dek birçok lezzet yapılır. Bizlere o gece Elma Pekmezli Muhallebi ikram edildi. O kadar yemek üzerine onu da mı yedin demeyin. İnanılmaz hafif olmuştu. 🙂

Elma pekmezli puding

Tüm lezzetleri bizler için hazırlayan Şef Murat Şallı ya ve Nar Lokantaya  ve beni bu güzel akşam için davet eden demet Hanım’a teşekkür ederim.

20151219_212251

Nar Lokanta

Nuruosmaniye cad. No:41 Çağaloğlu / İstanbul 0212 522 28 00

Geleneksel Türk ve Osmanlı mutfak kültürü değerlerinden oluşan yemekleri, “Saray Mutfak” kültüründen “Kırsal Mutfak” kültürüne kadar uzanan tüm mutfak kültürünü mönüsüne almış bir lokantadır. Türklerin tarihe ilk çıktıkları dönemden günümüze kadar olan süreçteki ayak izlerinin götürdüğü tüm coğrafyalarda oluşturdukları kültürleri sentezleyerek mutfak velezzet dünyamıza önemli katkılarda bulunur.
Anadolu’nun yüzyıllar öncesinden gelen lezzetlerine yeniden hayat veren NAR Gourmet‘nin, bu tatlarla oluşturduğu NAR Lokantası, hazırladığı özel mönüsü ve zengin içeriği ile bir buluşma noktası görevini de üstleniyor.
Türk çizgilerinin hakim olduğu iç tasarımında görsel bir şölen sunan NAR Lokantası, eşsiz mönüsü ile de damaklarda ve hafızalarda unutulmaz lezzetlere yelken açıyor.
En önemli misyonu geleneksel Türk Mutfak kültürünü yurt dışına tanıtmak olan NAR Gourmet, NAR Lokantası ile bu tanıtımı daha geniş bir vizyonda ele alarak ünlü şef Vedat Başaran ile bu yola çıktı.
Özünde tarihi Osmanlı ve Türk Mutfağının araştırılması ve tanıtılması, geleneksel yemeklerin yanında henüz gün yüzüne çıkmamış, tarihin karanlıklarında kalmış yemeklerin de yeniden hayata geçirilmesi ve ülkemizin binlerce yıldır ev sahipliği yaptığı geleneksel ürünlerinin sergilenip tanıtılmasını hedefleyen NAR Lokantası, geçmişi bugüne ve yarına taşıyan bir lokantadır.
Pin It

Benzer Yazılar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir