Koroplast ile Küçük Mutfak Sırları
  • Yorum yok
  • 14 Şubat 2012
  • 3846 Okunma
Pin It
Geçen hafta hepizin bildiği gibi karlı ve yağışlı bir hafta oldu. Salı akşamı Koroplast’ın mutfağımızdaki küçük mutfak sırlarını öğrenmek üzere  MSA daydım. CNN Türk kanalında yemek programı sunan sevgili “Arda Türkmen” ve Hürriyet Aile de yazan aynı zamanda yemek danışmanı olan sevgili “Sedef  İybar ” ile beraber güzel bir etkinlik yaptık. 
Öğrendiğim kadarı ile 1981 yılında Türkiye’nin ilk çöp torbası ve Türkiye’nin ilk buzdolabı poşetini üreten firma olup beyinlerimizde yer etti. 1997 ise kilitli buzdolabı poşeti, alüminyum kağıt ve hayat kurtarıcımız olarak tabir edebileceğim streç film hayatımıza girmiş oldu.
Sizleri bilemiyorum ama ben en çok strec film ve Yağlı kağıt kullanıyorum. Eskiden neydi o poğaçayı pişirdiniz. Tepsiye yapıştı of ıslat beklet sonra telle kazı yıka babam yıka. Şimdi öylemi tepsinin altına yağlı kağıt seriyor. Poğaçalar,kurabiyeler, börekler pişince hop kağıt çöpe. Tepsiyi bir sabunla kaldır yerine :) . Pratiklik bu işte.
Salatanız kaldı yada reçeliniz hemen bir streç film sarıyoruz. İşlem tamamdır. Diyelim ki sarımsaklı yoğurdunuz var hemen üzerine bir streç film hemen dolaba sonra kullanacağınız da açın tertemiz kullanın. Yalnız streç film kullanırken lütfen sıcak bir yemeği yada sosu streçlemeyin. Her ne kadar sağlıklı da olsa sıcakla temas ettiğinde istemediğimiz sonuçlar elde edebiliriz. Alüminyum folyo ve streç film bazı maddelerle bir araya geldiğinde reaksiyona geçip çözülür. Özellikle uzun süre alüminyum folyo da kalan sıcak, sulu, asitli yiyecekler aşınmaya neden olabilir. Bu malzemelerin sürekli kullanımı halinde ise Alzheimer ve kanser gibi birçok ciddi sağlık sorununa neden olabilir. Edindiğim bu bilgiyi de söylemeden geçemedim.
Hatırlıyorum da okul yıllarında yürüyüşe çıkardım annemle her yerimize streç film sarar öyle yürüyüş yapardık. Daha fazla terleyip  kısa zamanda zayıflayacağımıza inanırdık :) . Siz de yapar mıydınız ?

MSA da Sedef  Hanım ve Arda Bey ile Mürdüm Erikli Fırında Kuzu İncik ve Fırında Somon Balığı yaptık. İlerleyen günlerde sizlere tariflerini paylaşacağım.
Ayrıca Sedef Hanımın özel Mozaik Pastasından tattık. Onuda yayınlayacağım. ama yayın yapana dek isterseniz benim buradaki tarifimi uygulayabilirsiniz. Canınız çekti ise :)
Bu güzel etkinlik için koroplast ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.
Yeni etkinlikler de  görüşmek dileğiyle
Sevgilerimle
Sevil Şahin

Detaylar yeni sitemde 
http://birdemliksohbet.com 

Pin It

Benzer Yazılar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir