KEŞLİ CEVİZLİ ERİŞTE MAKARNA
 • 1 yorum
 • 4 Eylül 2009
 • 2154 Okunma
Pin It

TARİF NO: 182

TARİFİ GÖNDEREN: BENİMDENİZİM
TARİF ADI: KEŞLİ CEVİZLİ ERİŞTE MAKARNA

SEVGİLİ DOSTLAR BİLDİĞİNİZ GİBİ “İFTAR BEREKETİ ETKİNLİĞİ 3“İÇİN EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUM

BU TARİF SEVGİLİ GÜLCAN  ARKADAŞIMA AİT KENDİSİNE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM VE SİZLERİNDE KATILIMINI BEKLİYORUM DİYİP HEMEN TARİFE GECİYORUM
Bu makarnamızda bizim yöresel olarak kullandığımız keşten yapılmaktadır. Her zaman tercih edilen bir yemektir ama özellikle ramazanlarda sahurda daha bir iştahla yenir.

Bunun özel bir tarifi yoktur ama ben kaba taslak anlatmak istedim.

Gelelim Makarmanızın nasıl yapıldığına:

Evde yapılmış erişte makarna veya hazır erişte makarna hepimizin bildiği gibi haşlanır. Uzerine soğuk su dökülür ve süzülür. Diğer tarafta keş rendelenir ve dövülmüş cevizle karıştırılır.Yayvan bir kaba (Küçük pilav koyduğumuz tepside olabilir) önce cevizli keş şerpilir üzerine makarna dökülür tekrar keşli cevizli karışımdan dökülür. Katını isteğinize göre yapabilirsiniz. En üzte yine karışımdan dökülür. Daha sonra tereyağ eritilir içine cevizli keşli karışımdan biraz koyulur ve kızartılır. Bu kızartılan yağ makarnanın üzerine dökülür. Afiyet olsun….

Baştada dediğim gibi her şeyin ölçüsünü kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Keşi bilmeyenler için kısaca anlatayım. Süzme yoğurt katı hale getirilir. Bol tuz konularak şekillendirilerek kurutulur. Kullanılacağı zamanda rendelenerek kullanılır.

İşin dahada özü yoğurdun bayatlandırılmış hali ( Bu fikri benim eniştem çok savunur. Yalanda değil hani…).

Pin It

Benzer Yazılar

Yorumlar

Bir yorum: “KEŞLİ CEVİZLİ ERİŞTE MAKARNA”

 1. Ateş Böceği dedi ki:

  BİR MİLYON KALEM…

  Merhaba ,bizler 1MK yazarları olarak editörlerimiz A.Şebnem Soysal ve Erkan Bal yönetiminde Bir Milyon Kalem İsimli bir kampanya başlatmış bulunmaktayız..

  Ve sizlerdende yardımlarınızı beklemekteyiz .Kalem Kutusu,Silgi ,kalem ,kalem traş vb. araç gereçleri çocuklarımız için toplamaktayız.Yapacağınız her bir yardım ve bloğunuza koyacağınız bir link ile belki bir çocuğun dünyasını değiştirmiş olacaksınız.Lütfen yardımlarınızı bekliyoruz detaylı bilgi almak isteyenler aşağıda ki linke tıklaya bilir ..

  http://www.birmilyonkalem.com/?p=17439

  Unutmamalıyız ki ufacık bir kalem kutusu bir çocuğun gülen gözlerine dönüşe bilir ..Ne kadar çok insana kampanya hakkında bilgi verirsek o kadar iyi olur..

  brcuuuuuuu@hotmail.com

  Maileme cevap vermenizi bekliyorum…

  sevgilerimle,

  BURCU AYDOĞAN…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir