Kayısı Reçeli
  • 1 yorum
  • 2 Ağustos 2011
  • 3693 Okunma
Pin It

Ramazan-ı Şerifimizin 2.  günündeyiz şükürler olsun. İlk gün vücudumuz açlığa pek alışık olmadığından biraz baş ağrısı olabiliyor. Ama unutmayın zamanla vücut alışıyor ve rabbim alışma sabrını veriyor. Hepinize hayırlı iftarlar ve sahurlar diliyorum.
Reçel bizim evde en sevilen kahvaltılıklardandır. Öyle ki bazen tatlı krizimiz tuttuğunda bile sofrada hemen yerini alır. Ne de olsa doğal ev yapımı :) .
15 gün kadar önce annem memleketimizden gelirken dedemin bahçesinden toplayıp İstanbula kadar getirmişti. Tamamen doğal kayısılarımızı. Tadı bal gibi olan bu kayısılardan mutlaka kışa ve her daim kahvaltı masamıza özel reçel yapmalıyız diyerek kolları sıvadık. Sizde zamanı geçmeden pazarlardan alacağınız kayısılar ile reçel yapabilirsiniz. Eğer yapmak isterseniz buyrun tarifi.
Dedemin bahçesinden gelen tamamen doğal kayısılar ile yaptığım kayısı reçelim.

Kayısı Reçeli Tarifi İçin Malzemeler:

  • 1 kg kayısı
  • 1 kg şeker
  • 1-2 parça limon tuzu

Hazırlanışı:
Kayısıları yıkayıp 2′ye bölerek çekirdeklerini çıkarın. Büyük bir tencereye yerleştirip, üzerilerini şekerle örtün. 5-6 saat bu şekilde beklettikten sonra, tencereyi orta ısılı ateşin üzerine oturtup pişirmeye başlayın. (pişme esnasında üzerinde biriken köpükleri kevgirle alın)
Pişen kayısılar yumuşayınca kevgir ile başka bir kaba alıp, tencerede kalan şurubu koyulaşıncaya kadar kaynatın. (şurubun koyuluğunu isteğinize göre ayarlayın)
Başka bir kapta olan kayısıları tekrar tencereye alıp,  limon tuzunu da ekleyip 2-3 dk. daha kaynatarak ocağın altını söndürün.
Soğuduktan sonra kavonoza koyup, buzdolabında yada serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz

Pin It

Benzer Yazılar

Yorumlar

Bir yorum: “Kayısı Reçeli”

  1. Gülcan dedi ki:

    çok lezzetli görünüyor tabağı alıp kaçıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir