Kalbini Sev Değerini Bil
 • 7 yorum
 • 25 Eylül 2009
 • 1932 Okunma
Pin It
Şimsi aşağıda yayınlayacağım yazıyı sevgili Aylin yollamış bana bende siz dostlarıma deger verdiğim için aynen yayınlıyorum LÜTFEN OKUYUN …

27 Eylül Dünya Kalp Günü’ne dikkat çekmek amacıyla bugün Türk Kardiyoloji Derneği ve Becel ortak bir toplantı düzenledi.
Türkiye’de her yıl 207.000 kişi kalp ve damar hastalıkları nedeniyle yaşamını yitiriyor. Bu, her 2,5 dakikada 1 kişinin hayatını kaybettiği anlamına geliyor.
Bu gerçekten yola çıkan Türk Kardiyoloji Derneği, Becel ile yürüteceği bilinçlendirme çalışmalarına bu yıl “Kalbini Sev Değerini Bil” kampanyasıyla devam edecek.

Kampanyayla, kalp sağlığı için en belirleyici değerler olan kolesterol, tansiyon ve kilo konusunda farkındalık çalışmaları yürütülecek.

Kampanyayı tüm Türkiye’ye duyurmak ve kalp sağlığı bilincini oluşturmak amacıyla hazırlanan tanıtım filmleri; televizyon ve internette yayınlanacak.
Kampanya için oluşturulacak olan http://www.kalbinisevdegerinibil.com/ isimli web sitesinde kalp-damar sağlığıyla ilgili bilgiler, beslenme ve egzersiz önerileri sunulacak.

24 Eylül’de kullanıma açılan sitede, 15 Ekim’den itibaren interaktif bir yapıyla tiyatro ve sinema oyuncusu Demet Evgar da yer alacak.
Site ziyaretçileri tansiyon ve kolesterol gibi konularda ayrıntılı olarak bilgi sahibi olabilecekler. Aynı zamanda sitede kalp hastalığı risklerini azaltmak için

beslenme önerileri ve yemek tarifleri gibi bilgiler de yer alacak.
Kalp Damar Sağlığıyla İlgili Bilgiler:
• Dünyada her yıl 17,5 milyon kişi yani her gün 120 uçak dolusu kadar insan kalp ve damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor.
• Türkiye’de her yıl 207.000 kişi kalp ve damar hastalıkları sebebiyle yaşamını yitiriyor. Bu her 2,5 dakikada 1 kişinin hayatını kaybettiği anlamına geliyor.

• Ülkemizde her 5 kişiden 2’sinde yüksek kolesterol görülüyor. Kolesterol kalp ve damar hastalıkları konusunda risk faktörlerinden sadece biri.

Yapılan çalışmalar, Türkiye’de 6 milyon kişinin kolesterol düzeyinin sınırda yüksek (200-239 mg/dl), 2 milyon kişininkinin ise yüksek olduğunu gösteriyor (240 mg/dl ve üstü).

• Türkiye’de 15 milyon hipertansiyon hastası var. Bu kişilerin 1/3’ü yüksek tansiyon tedavisi görüyor ve yalnızca 1 milyonu kontrol altında!
• Son yıllarda önlem alınmaya çalışılan sigara içme alışkanlığı, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini artırıyor.
• Hipertansiyon (yüksek tansiyon), yüksek kolesterol, sigara, şişmanlık ve hareketsiz yaşam tarzı, kalp-damar hastalıkları açısından en önemli risk faktörleri.
Gerekli önlemler alındığı taktirde hastalıklar engellenebilir. Özellikle sağlıklı beslenme, düzeni kalp hastalıklarının önlenmesinde önemli bir etkiye sahip.
• Kalp ve damar hastalıkları her yıl meme kanserinin 3 katı, trafik kazalarının 47 katı kadar insanının ölmesine neden oluyor.
• Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümler gelişmekte olan ülkelerde, gelişmiş ülkelerin iki katı seviyesinde

Pin It

Benzer Yazılar

Yorumlar

7 yorum: “Kalbini Sev Değerini Bil”

 1. lemanice dedi ki:

  balımmmmm.ziyaretin için teşekkürler.sıkkınım evet ne zaman geçer?çoook var.
  inşallah düzelir bakalım.sen iyisindir umarım.sevgilerimle
  leman.

 2. Zehra Gürgen dedi ki:

  Bizim aile hastalığımız, damar tıkanıklığı ve 40 lı yaşlarda küt!!

 3. derya dedi ki:

  Canım benim bu mail banada geldi.Ahhh
  eski iradem olsada rejim yapabilsem yaşlanıyormuyum ne:))
  Kendine çokkk iyi bak ablacım kocaman
  öptüm…

 4. Anonymous dedi ki:

  çok tşk ederim canım her annenin özenerek yaptığı şeyler RABBİM inş sizlerede göztersin .büyük kızımı evlendidrdim darası küçük kızıma..

  fzehra.

 5. Evet insanlarımız çok duyarsız bu tür çalışmaların faydası büyük bir çok insan kulaktan dolma şeylerle hayatını sürdürüyor bire bir şahit olduklarım oldu bilinçli olmak çok önemli paylaşımın için sağol canım.
  Sevgiler……

 6. canım isimde sanırım bir yanlışlık oldu ismim gül sanırım blog isminden kaynaklanıyor.yorumun için teşekkürler.

 7. birdutmasali dedi ki:

  harika bir post sevilciğim..
  çok sevgiler canım..

  herşeye dikkat etmekte fayda var bencede 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir