İncir Reçeli
  • Yorum yok
  • 2 Ocak 2009
  • 10833 Okunma
Pin It

Bu reçeli yapalı neredeyse 2 ay olacak hatta reçelden bir tabak falan kaldı. Ben anca sizlerle paylaşabiliyorum :).
Ramazan bayramından sonraki hafta kızımla azıcık dinlenmek için bir hafta sonu yazlığa kaçtık. Dönüşte eşimle beraber selimpaşa pazarına uğradık. Çok seviyorum ben bu köy pazarlarını. Selimpaşa da pazar günleri kuruluyor ve en taze en güzel meyve ve sebzeleri bulabiliyorsunuz. Eşim incir reçelini çok sever. Daha önce olmamış incirlerden yapmıştım bu reçeli bakmak isterseniz buraya tıklayın.
Bu defa yine olmamış incir ararken hem olmuş hemde ufacık tadı da bal gibi olan bu incirlere rastladık. Hemen aynı gün gelip reçeli yaptım.bu reçel kimlere kısmet olmadı ki.. Çok bereketli oldu çok. eğer bulabilirseniz mutlaka yapın derim. Tekrar belirteyim benim bu incirler olmuş ama ufaktı. Olmamış yeşil incirden yapacaksanız şuradaki tarifi uygulamalısınız. ben 5 kilodan yaptım sizlere 1 kg üzerinden tarif vereceğim ona göre miktarları ayarlarsınız.
Şimdiden afiyet bal olsun..

incir-re-C3-A7eli-yeni

Olgunlaşmış Minik İncir Reçeli 

Malzemeler:
1 kg olmuş minik incir (bazıları yeşil yada mor olabiliyor )
750 gr şeker
1 su bardağından 1 parmak eksik su
yarım limonun suyu

Hazırlanışı:
İncirlerin saplarını bıçak yardımı ile kesip bir tencereye koyun. Üzerine şekeri ilave edip kapak ile ağzını kapatıp bir gece bekletin. (7-8 saat kadar )
Ertesi sabah ocağa aldığınız reçele suyu ekleyip kısık ateşte pişirin. İncirin rngi dönmeye başladığında limon suyunu da ilave edin. Bu arda reçel üzerinde oluşan köpükleri kaşık yardımı ile mutlaka alın. 
Limon suyunu sıktıktan 10 dk sonra 

Not: Fotoğrafı site aktarımı yapılırken maalesef silindi.

Pin It

Benzer Yazılar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir