Hadi bir çay içelim dostluğumuz pekişsin
  • Yorum yok
  • 13 Mart 2017
  • 4164 Okunma
Pin It

Beni yakından tanıyanlar bilirler çay ile önceden hiç aram yoktu. Aram yoktu da ne demek 🙂

Pek sevmezdim diyeyim daha doğru olur. Bundan 13 yıl önce eşim ile yollarımız kesişti.

Eşim ve ailesi çayı çok sevdikleri için çay tiryakisi bir ailem oldu. İlk zamanlar ben sadece bir bardak çay içerek onlara eşlik ediyordum.

Günler geçtikçe daha fazla sever oldum. Öyle ki eşim ile bir Karadeniz turuna dahi gitmeyi planlıyoruz. Son zamanlarda çayın nasıl toplandığını, nasıl sofralarımıza dek geldiğini araştırıp görmek istiyoruz. Kim bilir belki ben de toplarım (Becerebilir miyim o ayrı konu 🙂 ) Bu tarz turlar olduğunu dahi okumuştum bir ara. Çay toplama zamanı Mayıs ayında imiş, hazır zaman da yaklaşmışken eşimle sıkı bir araştırma içerisine giriyoruz. Sahi hiç siz böyle bir tura çıktınız mı? Varsa yazın olur mu merak ettim 🙂

Neyse konumuza dönelim 🙂 Siz hiç Tv de denk geldiniz mi bilmiyorum ama ben yöre ve bölgeleri tanıtmak amaçlı çekilen belgeselleri çok izlerim. Karadeniz olunca konu daha bir dikkatli izlediğim kesin J

Eş dost Karadenizli olunca, bir de dedim ya gezi planlayınca daha dikkatli izler oldum. O dik yamaçlardan çay toplayan kadınları izlemiştim bir defasında, hızlı hızlı toplayıp istif yapıyorlardı. Nasıl da güzel bir görüntü o çayın yamaçtaki görüntüsü. Sırf bu görüntü hatırına bile içilir çay değil mi?

ofçay _0098

Etrafımda ailecek görüştüğüm Karadenizli dostlarım var. Karadenizli olunca çay markalarını bile seçenler var aralarında.

Ne demişler bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim 🙂 bana da bulaştı bu hastalık tabi, deneye deneye son zamanlardaki favori çayımı buldum Ofçay Tiryakisine.

Ben hep çay üretmeyi, yetişen çayları toplamaktan ibarettir sanırdım. Oysa çay üretimi ne zor bir işmiş.  Ne kadar çok emek istermiş.

çay sevdası 103a

Ofçay’ı seçmemin bir sebebi de geçenlerde reklamlarda izledim Ofçay’da harman ustası varmış. Harman ustası çayı özel olarak harmanlıyor ve sonrasında paketlenip evlerimize dek geliyormuş. İşte farkı da buradan geliyor.

Her aşamasını titizlikle inceleyip emek vererek üretiyor olması, evimde Ofçay kullanmamın en büyük nedeni oluyor.

Tabi bu kadar emek sarf edilince insan çaya doyuyor, çay içmek daha bir zevkli oluyor.

Dedim ya çay emek işi,  emek verenlerden biri eksik olsa Ofçay mükemmel olmaz.

Lezzetin arkasındaki sır da buymuş, çay toplayan kadınlardan demleyenlere kadar biri eksik olsa mükemmel olmaz.

Bizim evde mükemmel bir çay içiyoruz. Çayımız da hazır ikramlarımız da gelmek isterseniz kapım açık hadi bekliyorum!

Hadi, bir çay içelim dostluğumuz pekişsin derler benim dostlarım.

Gelin size bir çay ikram edeyim 🙂

onlar çay bu ofçay

Pin It

Benzer Yazılar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir