Fransız Mutfağı
  • Yorum yok
  • 29 Temmuz 2016
  • 3852 Okunma
Pin It

Değişik tekniklerle pişirilen ve sanatsal sunumlarla servis edilen yemekleriyle ünlü Fransız mutfağının zenginliği ve lezzeti; bölgesel farklılıkların çeşitlendirdiği av etleri, deniz ürünleri, koyun eti, özel yetiştirilmiş mantar çeşitleri, jambon, kaliteli şarap, tereyağı ve peynir gibi malzemelerden geliyor.
Dünyaya Fransız mutfağının en sevilen lezzetlerini tanıtan Michelin yıldızlı çok sayıda restoranın Paris ve çevresinde yer alması şaşırtıcı değil. Dahası, yerel çiftliklerin sürdürülebilirliğini destekleyen, malzemelerin aracısız; çiftlikten direkt restorana ulaştırıldığı, yemek listesini iklimin belirlediği; doğal ve kaliteli malzemelerin menüyü şekillendirdiği California’da bulunan Chez Panisse gibi Fransız mutfağının Fransa dışında yenebilecek en güzel örneklerini sunan restoranların gördüğü büyük ilgi, haftalar öncesinden rezervasyon yapmanızı gerektiriyor.

Fransız mutfağı; etli yemeklerin genellikle şarap kullanılarak pişirildiği, tuzlu yiyeceklere rastlayamayacağınız kahvaltılarında “tartin” denen tereyağı sürülmüş ekmekler, krep, reçel, kruvasan ve “pudra şekeri serpilmiş yumurtalı ekmek” diyebileceğimiz Fransız tostu bulunan, Thomas Keller, Julia Child gibi yetenekli şefler sayesinde geleneksel tatlarının günümüze ulaştırıldığı, etlerin düşük ısıda ve mümkünse kendi yağında pişirildiği konfit gibi teknikleri olan ve müthiş sosları barındıran çok özel ve özenli bir mutfak. Fransız mutfağını daha yakından tanımak için en ünlü tariflerine bir göz atarak ilham alabilirsiniz.
Bouillabaisse
İçinde çeşitli balıklar ve deniz ürünleri bulunan “bouillabaisse”; domates, soğan, sarımsak, rezene, kereviz sapı, defne yaprağı, maydanoz, safran ve kekik gibi malzemelerin harmanlandığı bir çorba. Genellikle ekmeğe sürülen ve “rouille” denen kırmızı biberli, sarımsaklı bir sos ile sunulur.
Boeuf Bourguignon
Julia Child’ın “insanoğlunun pişirebileceği en lezzetli et yemeklerinden biri” olarak tanımladığı; soğan, havuç, mantar gibi sebzelerle ve Fransa’nın Burgonya bölgesinde yetiştirilen Burgonya şarabıyla uzun süre pişirilen et ile yapılan muhteşem bir yahnidir.
Cordon Bleu
Jambon ve “cheddar” peynirinin, yassı ve ince doğranmış tavuk göğsüne sarılması ile yapılan “cordon bleu”, yumurta ve galeta ununa batırılarak kızartılan ve ünü Fransız sınırlarını aşan yumuşacık bir lezzet olarak kendini gösterir.
Ratatouille
Kabak, patates, patlıcan ve domates dilimlerinin fırınlanması ile yapılan ve genelde ana yemeğin yanında servis edilen; hafif ve leziz bir türlü olarak tarif edebileceğimiz geleneksel Fransız yemeğidir.
Volovan
Yapılışı uzun zaman alan, piştikten sonra içine balık, peynir, ıspanak, tavuklu mantar gibi değişik harçların koyulabildiği yağlı bir hamurla hazırlanan Fransız mutfağının efsanevi lezzeti olarak yiyenleri kendisine hayran bırakır.
Tatlı olarak sufle, meyveli tartlar, makaronlar, peşmelba ve musları ile öne çıkan Fransız Mutfağı, mutlaka keşfedilmesi gereken büyüleyici bir dünyadır. Diğer dünya mutfakları ve Fransız mutfağı hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz Knorr’un http://www.herkessofraya.com/ adresini inceleyebilirsiniz.

Pin It

Benzer Yazılar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir