ELVEDA HAZİRAN / SARAH JIO
  • Yorum yok
  • 10 Nisan 2017
  • 2481 Okunma
Pin It

sarah-jio-elveda-haziran-Elveda Haziran sevgili Sarah Jio ya ait bir roman.

İlk olarak hayranlıkla ve sonlara doğru gözyaşları ile okuduğum bir kitap olduğunu yazmak istiyorum.

Bence kız kardeşi olan, aile içerisinde kardeşleri ile ilgili sorun yaşayan  herkesin okuması gereken bir kitap.

Sarah Jıo son zamanlarda okuduğum bir yazar.. Ben okuduğum kitaplarda beni alıp götürsün süreklesin isterim. Sarah da bence bu konuda oldukça usta..

Konusuna gelince :

June New York da bir bankanın en genç müdür yardımcıdır. İşinde başarılı olmak için çok azimli ve çalışkan biridir. Bu çalışması onu çok yormaya başladığı bir anda  teyzesi Rugby ‘nin ölüm haberi ile bir anda boşluğa düşer. Çocukluğu boyunca teyzesinin ona okuduğu masallarla ile büyümüştür. Ve teyzesinin yıllardır işlettiği Mavi Kuş Kitapevini June ‘a miras bırakmıştır. Ve bu miras ile June ‘un hayatı bir anda değişir.

Bu kitap evini yeniden hayata geçirmesi gerektiğine inanır. Sırlarla dolu olan kitap evini keşfederken eski çalıştığı banka tarafında haciz gelmek üzeredir.

Borçları ödemek için teyzesinin ona bıraktığı mektupları bulup içindeki sırrı çözmesi gerekmektedir.

Kitabın son sayfaları ile ortaya çıkan sır beni çok şaşırttı. Sevgi ile aile bağları, yaşanan hayatların gerçekliği ile çok güzel bir romandı. Okumanız dileğiyle…

Arka Kapak :

Bir varmış, bir yokmuş, hâlâ içindeki masala kulak veren küçük bir kadın varmış…

Büyük yeşil bir odada bir telefon, kırmızı bir balon ve aydedenin üzerinden zıplayan bir ineğin resmi varmış… İyi geceler aydede, iyi geceler kırmızı balon, iyi geceler yıldızlar, size de iyi geceler yeryüzündeki tüm sesler.

June Andersen, her akşam yatmadan önce teyzesinin ona ve kız kardeşine okuduğu bu masalla büyümüştür. Ancak zaman acımasızdır ve maalesef hayat, çocukluklarındaki o masumiyeti yok etmiştir. Artık güçlü bir kadın olarak tek başına yol alan June, yıllardır yüzünü görmediği teyzesinin ölüm haberiyle çocukluğunu geçirdiği Mavi Kuş Kitabevi’ne yeniden adımını atacaktır. Hatıralarını süsleyen bu masal diyarı June’un içindeki karanlıklara ışık tutarken, June kendini yeniden keşfedecektir.

Elveda Haziran, bugününüzü sorgulayıp geçmişinize merhaba diyeceğiniz, ne kadar imkânsız gibi görünse de çıkış yollarının çok yakınımızda olduğunu gösteren bir Sarah Jio romanı.

*Bu kitabı okuduğunuzda ailenizde sizi incitenlerin söylediklerinin sizinle ilgisi olmadığını anlamaya başlayıp, içinizdeki huzursuzluktan kurtulacaksınız. Öfkenizin yerini bir parça da olsa affetme ve bastırdığınız sevgi alacak.

*Bu kitabı okuduğunuzda kendinizi sorgulayacaksınız, aslında hepimizin kendi hikâyemizin yazarı olduğunu fark edeceksiniz. Hayatınızın akışını kendi istediğiniz doğrultuda değiştirebilmek için güç bulacaksınız.

*Bu kitabı okuduğunuzda Makarnanın ne kadar güzel bir yemek olduğunu bir kez daha fark edip, makarna yemek ve belki bir bardak da yumuşak bir kahve içmek isteyeceksiniz.

Beni etkileyen sözler:

Ah Brownie.Ama beni saatten çok onun arkasına yazdığı şey duygulandırdı. Arkasında ‘seni zaman duruncaya dek seveceğim’ yazıyordu.”

Şansız bir dönemden geçtiğinde ve işler istediğin gibi gitmediğinde ‘kendi hikayenin yazarı’olduğunu hatırla. Onu seçtiğin herhangi biriyle, istediğin herhangi bir şekilde yazabilirsin. Bu güzel yada trajik bir hikaye olabilir. Seçim senin…”

“Hayata kardeşin olmadan devam etmek, bir kolun olmadan yaşamak gibidir. eksikliğini her gün hissedersin. “

“Bazen aradığın şey tam da burnunun ucundadır.

Pin It

Benzer Yazılar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir