Dondurmanın Tarihi
  • Yorum yok
  • 2 Ağustos 2016
  • 3524 Okunma
Pin It

Çocukluğumuzdan beri, sıcak yaz günlerinde serinlemek için bol sütlü ve ferahlatan dondurmayı hangimiz sevmemişizdir ki? Kaymaklısından tutun da bademlisine, çileklisinden, böğürtlenlisine hatta kivilisinden cevizlisine kadar onlarca çeşidi olan dondurmanın nasıl yapıldığını biliyor musunuz? Hadi tarihte bir yolculuk yapalım ve dondurmanın nasıl keşfedildiğine biraz daha yakından bakalım…

Ağzının tadını bilen ve boğazına düşkünlüğüyle tanılan Roma İmparatoru Neron, Gladyatör dövüşlerini çok sevdiği için, dövüşleri izlerken kendisine güzel yiyecekler veren çeşnici başlarını ödüllendirirmiş. Çeşnici başından biri İmparator Neron’a farklı bir tat sunmak için arayışlara girmiş. Bu çeşnici başı bir gün bir dağın zirvesine çıkmış ve temiz karları bir kaba doldurmuş. Dağdan indikten sonra, bu karların üstüne bal ve pek çok çeşitte meyveler koyup karıştırarak güzel bir şekil verip bu yeni tadı İmparator Neron’a sunmuş.  Neron daha önce hiç bu kadar güzel bir yiyecek tatmadığını dile getirmiş ve ertesi günde kölelerini dağlara çıkarıp karları toplattıktan sonra yine aynı şekilde üzerlerine bal ve meyveler koyarak tarihteki ilk dondurmayı bulmuştur.
Günümüzdeki dondurmanın tarihi süreci ise devam ediyor…
1200’lü yıllarda Marco Polo Çinlilerin buz ve soğuk süt karışımını öğrendi ve bu metodu Avrupa’ya götürdü. Zaman içinde buzlu tarifler ortaya çıkmış ayrıca Fransız ve İtalyan restoranlarında çok sevilmiştir
17. yüzyılda ise Fransa ve İtalya’da 250’ye yakın dondurmacı olduğu bilgisi tarihteki yerini almıştır. 1851’de Jacob Fussel adındaki tatlıcı Avrupa’da ki dondurma tarifini bir şekilde öğrenerek, ABD’de dondurma yapıp satmaya başlamıştır.
20. yüzyıldan sonra soğutucu makineleri gelişti ve dondurma daha da yaygınlaştı. Ayrıca dondurmaya çıtır bir lezzet katan külah da ilk kez 1904’te Missouri Louis’de düzenlenen Dünya Fuarı’nda ortaya çıkmıştır.

mini_double_karadut_fistik

Dondurma tarihini anlatırken, meşhur Maraş dondurmasından bahsetmeseydik dondurma tarihi hakkında eksiğimiz çok olurdu herhalde. Türkiye’de dondurma, sokak dondurmacıları tarafından hazırlanırdı, Dövme dondurma “Maraş dondurması” adıyla meşhur oldu. İçine bildiğimiz dondurmadan farklı olarak salep katılan sütü kepçeyle karıştırarak soğutur ve dövülerek dondurulur. Böylece dondurma sakız gibi uzar ve kolay erimeyen bir hal alır. Hazırlanan dondurma, kasap çengeline asılır ve dönerci bıçağına benzer bir bıçakla kesilerek satılır.

Dondurmadan bu kadar bahsetmişken canımızın çekmemesi pek de mümkün değil. Dondurmayı tarihte pek çok kişi geliştirmiş ve günümüzdeki halini almasına yardımcı olmuştur. Fakat siz de bir dondurmadan fazlasını arıyor, hazzınızın peşinde ve kendinizi özel hissetmek istiyorsanız hemen şimdi marketinize gidin ve 6’lı paketlerdeki Magnum Mini ürünlerini deneyin. Dondurma tarihi sizin için yeniden yazılacak.

Pin It

Benzer Yazılar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir