Buharlı Ütü Seçimi ve Verimli Kullanma Rehberi
  • Yorum yok
  • 5 Eylül 2021
  • 486 Okunma
Pin It

 

Kırışık kıyafetler birçok insanın canını sıkan bir sorun olarak öne çıkar. Ütünüzden beklediğiniz performansı alamıyorsanız kıyafet ütüleme sizin için yorucu ve uğraştırıcı bir süreç olabilir. Bu nedenle ütü seçiminde özenli davranmanızda fayda var. Doğru seçilmiş bir buharlı ütü ile zamandan tasarruf edebileceğiniz gibi en çok korkulan ütü yapma işi bir hobiye dönüşebilir. Doğru seçim için öncelikle buhar kazanlı ütü veya buharlı ütü nedir ya da nasıl çalışır sorularına yanıt bulmakla başlayabilirsiniz.

Buharlı Ütü Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

Buhar kazanlı ütü çeşitleri içine konan suyu ısıtıp sıcak buharla kumaş yüzeylerindeki kırışıkları ortadan kaldırma prensibine sahiptirler. Ancak bazı makinelere konan su kireçli olduğunda buharlı ütü de kolaylıkla kireç tutabiliyor. Kireçle kaplanan ütü tabanı zamanla buhar vermekte zorlanıyor ve ütü yapmak bir tam bir çileye dönüşüyor. Bu yüzden anti-calc olarak bilinen kireç önleme teknolojisi buharlı ütü çeşitlerinde önemli bir özellik olarak öne çıkar. Ütü seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerden biri de watt değeridir. 2000 ve üzeri watt seviyesine sahip ütüler kumaş yüzeylerindeki kırışıklıkların açılması konusunda etkili performans sergilerler. Ancak watt seviyesinin yüksekliği harcayacağı elektrik enerjisini de belirtiyor. Bu sebeple tercih edeceğiniz ütünün enerji tasarrufu özelliği olması ekonomik olarak kolaylık sağlayacağını unutmamalısınız. Bazı ütü modelleri watt değerine bağlı olarak çabuk ısınarak mevcut ısısını uzun süre koruyabilir. Bu sayede enerji tasarrufu yaparak ütü sürecini daha verimli hale getirebilirsiniz. Buharlı ütü seçiminde taban da önemli konular arasında yer alıyor. Seramik tabana sahip buharlı ütü çeşitleri, kumaş üzerinde rahatlıkla kaydığı ve yapışma riskini azalttığı için ütü sürecini kolaylaştırır. Ütü yaparken kısa ve fazla dönüş imkanı vermeyen kablolar rahatsız edici olabilir. Bu yüzden buharlı ütü seçiminde 360 derece dönebilen kablo tutuculara sahip modeller seçmek ütü sürecini daha pratik bir hale getirir. Ütü yaparken ütünün aniden sıcak su kusması ve kumaşa damlaması oldukça can sıkıcı sorunlardan biri olarak bilinir. Anti-drip adıyla bilinen damlama önleyici teknoloji, ütü yapılan kumaşın üzerine sıcak su damlamasını ortadan kaldırarak kumaşlara herhangi bir zarar gelmesini engeller.

Buharlı Ütülerinizi Nasıl Daha Verimli Kullanabilirsiniz?

 

Pek çok iş için kullanılabilecek ütülerin kullanımında belirli püf noktalarına dikkat etmek ütü sürecini kolaylaştırır. Buharlı ütü çeşitleri yaydıkları yüksek sıcaklıktaki yoğun buhar sayesinde klasik ütü modellerinden ayrılıyor. Bu yüzden buharlı ütüler için iyi bir ütü masası seçmeniz gerekiyor. Bazı ütü masası modelleri yüksek hava geçirgenliğine sahiptirler. Sünger katmanı yüksektir ve ütü masasının alt kısmında yüksek hava geçirgenliğine imkan veren delikli bir katman bulunur. Bu ütü masaları kumaşlarınızı kolaylıkla ütülemenize imkan tanırken buharlı ütünüzün de çalışma performansını artırıp ömrünü uzun süre sağlamasına yardımcı olur. Hassas kumaşlarınızı özenle ütüleyebilmeniz için ütünün düşük ısı ayarını seçmeniz gerekiyor. Hatta hassas kumaşın üzerine bir başka kumaş koyarak da ütü yapabilirsiniz. Ütüye ekleyeceğiniz su da ayrı bir püf noktası olarak öne çıkıyor. Ütüye soğuk su koymak yerine orta sıcaklıkta su eklerseniz ısınma sürecini hızlandırıp enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Kireç önleme teknolojisine sahip kazanlı ütü modellerinde kireç çubuğu bulunur. Bu çubuğun değişimi belirlenen aralıklarda yapıldığında ütülerin kireç tutma ihtimalleri engellenmektedir. Bazı buharlı ütü modelleri gösterge panelinde kireç kısmıyla ilgili bir alan gösterir. Bu alan renk değiştirerek uyarı verdiğinde kireç çubuğunun değişim zamanının yaklaştığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Eğer sizler de kıyafetlerinizi muntazam şekilde ütülemek ve ütü yapma sürecini verimli bir hale getirmek istiyorsanız Arnica buharlı ütü fiyatları ve çeşitlerine göz atabilirsiniz. Arnica buharlı ütülerde bulunan anti-drip, anti-calc ve seramik taban gibi özellikleri kullanarak ütüyü bir hobi haline getirebilirsiniz.

 

 

 

Pin It

Benzer Yazılar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir