Antep Fıstıklı Pasta ve Çay Sofram
 • Yorum yok
 • 3 Şubat 2012
 • 8672 Okunma
Pin It
Bugün öyle güzel bir gün ki hem Cuma hem de Hz. Muhammed (s.a.v) doğum günü Mevlid kandili. Rabbim hepimizin bu günü hakkıyla yaşamayı nasip etsin. Hayırlı kandiller.
Mevlid, doğum zamanı demektir. Mevlid gecesi, Rebiulevvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Peygamber Efendimiz nübüvvetten sonra, her yıl, bu geceye önem verirdi. Her Peygamberin ümmeti, kendi Peygamberinin doğum gününü bayram yapmıştı. Bugün de, Müslümanların bayramıdır. Neşe ve sevinç günüdür…
O gece, O doğduğu için sevinenler affedilir. O gecede, Resulullah doğduğu zaman görülen hâlleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek çok sevabdır. Kendisi de anlatırdı. Eshab-ı kiram da, bir yere toplanıp anlatırlardı…
İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:
“Ahiret yolcusunun, ibadetle ihya edilmesi kuvvetle müstehab olan mübarek geceleri boş geçirmesi uygun değildir; çünkü bunlar hayır mevsimleri ve kârı bol olan gecelerdir. Kazançlı mevsimleri ihmal eden tüccar, bir kâr sağlayamadığı gibi, mübarek geceleri gafletle geçiren ahiret yolcusu da maksada ulaşamaz.”
Hazret-i Mevlâna, “Mevlid okunan yerden belâlar gider” buyurmuştur.
KURTULUŞ VESÎLESİ…
Mevlid gecesi, Kadir gecesinden sonra en kıymetli gecedir; hatta Mevlid gecesinin Kadir gecesinden kıymetli olduğunu bildiren âlimler de vardır. El-mukni, El-miyar ve Tenvir-ül-kulub kitaplarında Mevlid gecesinin Kadir gecesinden kıymetli olduğu bildiriliyor.
Mevlid günü ve gecesinin şerefi, kıymeti çoktur. Kendisine tâbi olanlar için kurtuluş vesîlesi olan Resûlullah Efendimizin doğumu için sevinmek, Cehennem azabının kurtulmaya sebep olur. Bu geceye hürmet etmek, sevinmek, bütün senenin bereketli olmasına vesile olur.
Mevlid gününün fâzileti Cuma günü gibidir. Cuma günü, Cehennem azâbının durdurulduğu hadîs-i şerîf ile bildirilmiştir. Bunun gibi, Mevlid gününde de azab yapılmaz. Mevlid geceleri sevindiğini göstermeli, çok sadaka vermeli, davet vermeli, davet edilen ziyâfetlere gitmelidir.
Ayrıca bu gece kaza namazları kılmalı, Kur’ân-ı kerîm okumalı, dua, tövbe etmeli, hayır hasenat yapmalı, Müslümanları sevindirmeli, bunların sevablarını ölülere de göndermelidir. Bu gecelere saygı göstermelidir. Saygı göstermek günah işlememekle olur.
Bu gün ve gecelerde, evlerimiz gerçek bir bayram havasına bürünmeli, akraba, dost ve yakın arkadaşlar bir araya gelerek o Yüce Peygamberi şanına lâyık bir şekilde, büyük bir aşkla hatırlamalıyız…
***
Sırası gelmişken şunu da belirtelim ki, dinimizde mübarek geceler, hicri yıl ile kutlanır. Bütün ibadetlerde ve dini faaliyetlerde kameri aylar esas alınır. Hac, oruç, kurban ve bayram günleri kameri aylara göre tespit edilir… Her Müslüman bilir ki, İslamiyet’te güneş yılının ayları içinde sayılı bir mübarek gün yoktur. “Kutlu Doğum”, 12 Rebiul-evvelde olmuştur. Miladi her sene, başka tarihe denk gelir. Bunu 20 Nisana almak hiç uygun değildir…
“Ümmetim, ümmetim!..”
Resûlullah Efendimizin halası Safiye Hatun, kâinata rahmet olarak gönderilen merhamet deryasının doğum anını şöyle anlatır:
Muhammed aleyhisselâm doğduğu sırada her tarafı bir nûr kapladı. Doğar doğmaz secde etti, mübârek başını kaldırıp açık bir dil ile (Lâ ilâhe illallah, innî resûlullah) dedi… O’nu yıkamak istediğimde “Biz onu yıkanmış olarak gönderdik!” denildi. Göbeği kesilmiş ve sünnet edilmiş olarak görüldü. O’nu kundağa sarmak istediğimde sırtında bir mühür gördüm, mührün üzerinde “Lâ ilâhe illallah Muhammedün Resûlullah” yazılı idi… Doğar doğmaz secde ettiği sırada hafif sesle bir şeyler söylüyordu, kulağımı mübârek ağzına yaklaştırdım “Ümmetî, Ümmetî” (Ümmetim, ümmetim) diyordu…
Kaynak
Bu sofrayı yeni evime taşındığımda çocukluk arkadaşım Esin ve eşi için hazırlamıştım.  Uzun zaman olmuş ve arşivimde kalmıştı bende sizlere fikir vermek amaçlı yayınlamak istedim. Umarım beğenmişsinizdir. 

Soframızda bulunan lezzetler :
 • Damat Paçası  tarifi için tıklayın
 • Arpa  Şehriye Salatası  tarifi için tıklayın
 • Kırmızı biber Dolması  tarifi için tıklayın
 • Taze fasulye Kızartması  tarifi için tıklayın
 • İncirli Kurabiye   tarifi için tıklayın
 • Antep Fıstıklı Pasta
 • Tarifi okuyunca aslında bu bir tramisu tarifi diyebilirsiniz evet doğru bu bir tramisu tarifi ama biliyorsunuz tramisu da üst kısmı tamamen kakao ile kaplanıyor. Eşim o şekilde sevmediğinden bu pastacık bende azıcık evrim geçirdi :)
  Gelelim Pastanın tarifine :
  Antep Fıstıklı Pasta
  Malzemeler:
  • 1 adet pandispanya
  • 1 su bardağı ılık süt ( ıslatmak için )
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker (ıslatmak için)
  Ara Kreması için:
  • 500 ml süt
  • 3 yemek kaşığı un
  • 6 yemek kaşığı toz şeker
  • 200 gr Muratbey Labne peyniri
  • 1 paket vanilya
  Üst kısmı süsleme için :
  • Toz Antep fıstığı
  • Kiraz Şekermelesi
  Hazırlanışı:
  İlk olarak ara kreması  için vanilya hariç tüm malzemeler orta boy bir tencereye konup, muhallebi kıvamına gelene dek bir çırpıcı yardımı ile pişirilir.
  Ilınması için kenara alınır. Bu esnada Pandispanya bir servis tabağına alınıp bir parçası şekerli süt ile  ıslatılır. (süt ve şekeri karıştırıp ıslatınız.) Çok ıslatmayın.
  Üzerine ara kremanın yarısı  kaşık yardımı ile güzelce yayılır.Diğer pandispanya da ıslatılıp kremanın üzerine kapatılır. Kalan sütlü karışım ile pandispanyanın üst kısmıda ıslatılır. Kalan krema bu pandispanın üzerine kaşık yardımı ile sıvanır. Üzerine antep fıstığı ve kiraz şekeri ile süslenip servis edilir.
  Afiyet olsun..

Antep Fıstıklı Pasta ve Çay Sofram” başlıklı yazıya 11 yorum yapılmış.

 1. Elif diyor ki:
  Canım bence tiramisunun bu hali daha güzel. Harika olmuş. Ellerine sağlık. Senin de kandilin mübarek olsun. Dualarında bizleri de anman dileğiyle… Sevgiler…
 2. fatos diyor ki:
  canım ablam seninde kandilin mübarek olsun..masa şahane..her şey nefis ellerine sağlık..sevgiler
 3. Harika görünüyor elinize sağlık
 4. Ebru diyor ki:
  Hayırlı kandiller Sevilim. Sofra ve menü her zamanki gibi harika. Ellerine sağlık canım.
 5. Canım önce iyi kandiller diliyorum. Tüm dileklerin gerçek olsun. Temiz kalpli arkadaşım benim. Sonra da geleliiiimmm şu süper sofraya. Walla pastadan önce salatadan mı bahsetsem, kırmızı biber dolmasından mı bahsetsem, damat paçasımı desem!!! offf offff yani masa nefis. ellerine sağlık canım pastanda süper:)
 6. sofrada pastada harika ellerinize sağlık
 7. Semiha diyor ki:
  Kandilin mübarek olsun öncelikle. Paylaştığın güzel bilgiler ve bu güzel sofra için çok teşekkürler. Tarifler açısından kısır bir dönem yaşadığım bugünlerde sofran içimi açtı. Ellerine sağlık.
 8. erguvanvakti diyor ki:
  çok güzel bir sofra ve yiyecekler…
  hayırlı kandiller,sevgiler.
 9. Sevilim geç oldu ama hayırlı kandiller olsun ellerine sağlık canım afiyet bal şeker olsun sevgiler..
 10. ıhlamurcum diyor ki:
  Çok zarif bir sofra olmuş, ellerinize sağlık.
 11. akdenizkizi diyor ki:
  nefis bir sofra olmuş…biraz geç kaldım ama yetiştim dimi…:)))….bu arada bardaklarımızın aynı olduğunu görünce kendi sofram kadar samimi geldi bana:)))…ellerinize sağlık…

Pin It

Benzer Yazılar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir